logo logo logo
PremiumHosting prechádza pod WY
S radosťou vám oznamujeme že od 13.08.2019 sme sa stali súčasťou
nášho dlhoročného technologického partnera Webglobe - Yegon.
ČÍTAŤ VIAC

Chcete sa postaviť na vlastné nohy a začať svoj biznis? Tu je zoznam vecí, ktoré musíte na úvod vyriešiť

8.08.2019

Chcete sa postaviť na vlastné nohy a začať svoj biznis? Tu je zoznam vecí, ktoré musíte na úvod vyriešiť

Čísla ukazujú, že čoraz viac ľudí opúšťa istotu zamestnaneckého vzťahu a začína riešiť vlastné podnikanie. Týka sa to všetkých vekových skupín, hoci prirodzene, hlavne tých mladších. Začať vlastný biznis je dôležité rozhodnutie, ktorému musí sprevádzať aj niekoľko úkonov. Aby ste na ne nezabudli, tu je ich stručný zoznam.

Voľba oblasti biznisu

Tou úplne najdôležitejšou otázkou, ktorú si musí položiť každý budúci podnikateľ, je to, v akom odvetví biznisu chce podnikať. Väčšinou to býva tak, že zo zamestnancov sa stanú podnikatelia práve v tom, čo robili a kde majú najviac skúseností. Pochopiteľne, existujú aj výnimky, môžete pokojne skúsiť aj niečo nové, čo na trhu ešte nie je.

Výber formy podnikania

Ak už viete, v čom budete podnikať, musíte sa rozhodnúť aj to, v akej forme. Najpopulárnejšie sú u nás samostatne zárobková činnosť fyzickej osoby, čiže živnosť, alebo obchodná spoločnosť. V druhom prípade ide hlavne o spoločnosti s ručením obmedzeným, pre väčšie podnikateľské zámery sú tu akciové spoločnosti.

Založenie podnikania

Bez ohľadu na to, ktorú alternatívu si vyberiete, musíte si podnikanie aj oficiálne založiť. Podľa toho treba vybaviť živnostenský úrad a živnostenské oprávnenie, prípadne cez Obchodný register založiť obchodnú spoločnosť. Ak si na to netrúfate svojpomocne, môžete osloviť špecializované firmy, ktoré vám podnikanie založia „na kľúč“.

Výber sídla podnikania

V súvislosti so založením podnikania si musíte vybrať aj sídlo, kde budete podnikať, alebo kde bude sídliť vaša spoločnosť. Na výber sú buď sídlo doma, prenájom kancelárie alebo tzv. virtuálne sídlo. Posledná voľba je aktuálne čoraz populárnejšia a to pre najlepší pomer ceny, rýchlosti vybavenia, diskrétnosti, komplexnosti služieb a dostupnosti.

Zriadenie bankového účtu

Bez bankového účtu sa dnes prakticky nezaobíde žiadny podnikateľ. Neplatí to len v prípade tých pozitívnych „starostí“, čiže, aby vám mali kde obchodní partneri posielať peniaze, ale aj v prípade, keď budete musieť platiť vy, za služby či štátu. Firemné účty obvykle nebývajú zadarmo, no vynaložený čas do porovnávania alternatív si na to nájdite.

Výroba pečiatky

Hoci sa takmer v každom „startupovom magazíne“ dočítate, že pečiatka nie je povinná, nemali by ste spraviť začiatočnícku chybu a vydávať faktúry či firemné dokumenty bez nej. Pečiatka je totiž viac, než len otlačok atramentu. Ide o dojem, imidž a serióznosť, čiže presne o to isté, o čo ide aj pri výbere vhodnej adresy virtuálneho sídla spoločnosti.

Obehanie ďalších inštitúcií

To, že už máte vybavenú živnosť alebo založenú obchodnú spoločnosť, neznamená vždy, že už netreba navštíviť iné úrady. Ak budete mať prevádzku, potrebujete potvrdenia a súhlasy od veľkého množstva inštitúcií. Do styku s úradmi prídete aj vtedy, ak pôjde o platenie zdravotného či sociálneho poistenia. Niečo viete vybaviť aj online.

Zviditeľnenie sa

Ak už máte vyriešené všetky úrady, môžete začať podnikať. Bez reklamy to však nepôjde. Investovať treba už nielen do webstránky, čo je akási povinnosť, ale aj do sociálnych sietí a podľa typu podnikania aj do printovej reklamy. Zviditeľniť a označiť treba aj sídlo firmy, samozrejme, ak to za vás nespravil poskytovateľ virtuálneho sídla.

Prvý obchod

Ak ste našli dieru na trhu, poskytujete zaujímavý produkt či kvalitnú službu a dali ste o sebe vedieť, skôr či neskôr príde aj príležitosť na prvý obchod. Dajte si extrémne záležať, aby ste spravili dobrý prvý dojem. Živiť vás totiž už nebude šéf, ako v bývalej firme, ale vaša práca a vzťah so zákazníkmi. Myslite na to neustále, 24 hodín denne!

Napísal admin v kategórii Tipy a triky

Pridaj komentár

Späť na vrch