logo logo logo
PremiumHosting prechádza pod WY
S radosťou vám oznamujeme že od 13.08.2019 sme sa stali súčasťou
nášho dlhoročného technologického partnera Webglobe - Yegon.
ČÍTAŤ VIAC

Zabbix – riešenie monitoringu serverov

21.06.2012

Zabbix – riešenie monitoringu serverov

Jedným z aspektov poskytovania webhostingu pre koncových klientov je i monitorovanie a predchádzanie problémom s infraštruktúrou (servermi). Existuje mnoho nástrojov na monitorovanie zdrojov (performance monitoring), na jeden z nich, Zabbix (ktorý využívame i my), sa dnes pozrieme.

Základná funkcionalita pozostáva zo zberu dát, upozornení (e-mail, SMS, Jabber), úschovy dát (na neskoršiu analýzu vzniknutého problému) a vizualizácie (zobrazenie štatistík v grafoch). Zabbix je multiplatformový a funguje teda i na našich serveroch s FreeBSD, ale taktiež napr na platforme Windows, Solaris, AIX atď, čiže administrátor dokáže monitorovať i sieť serverov napriek tomu, že jednotlivé časti siete fungujú na odlišných OS.

Pokiaľ spravujete väčšie množstvo serverov, systém umožňuje kreslenie network máp (architektúr siete) a chváli tým, že dokáže monitorovať až do 100 000 zariadení (serverov) súčasne v svojej základnej konfigurácií (vrátane podpory IPv6).

Okrem monitoring-u HW zdrojov ako je CPU (procesor), RAM (pamäte), HDD (disku), dokáže monitorovať i služby a podávať o nich hlásenia – napr. vysoký počet pripojených klientov na server a podobne. Interval sledovania zdrojov je možné konfigurovať, teda môžete sledovať vyťaženie procesoru každých 30 sekúnd a sledovanie využitia diskov nastaviť na sledovanie každú hodinu.

 

 Monitoring procesoru v serveri avalon

Event manager – prehľad udalosti

Zabbix (okrem nás) využíva i mnoho väčších korporácií, za spomenutie stojí napr. francúzsky Orange, nemecký T-Systems, XS4ALL (veľká telekomunikačná spoločnosť v Holandsku) a mnoho ďalších. Výhodou tohto systému je i cena,

Zabbix je poskytovaný zdarma a je open source, čo nič nemení na jeho kvalite – biznis model je práve v pomoci pri implementácií enterprise riešení, poskytovaní supportu a trainingoch (školeniach). K systému je poskytovaný obsiahly manuál v PDF (viac ako 300 strán).

Za zmienku stoja aj iné, podobné nástroje, napr. Nagios, Cricket, Cacti alebo Zenoss.

Napísal Premium Hosting v kategórii Novinky, Tipy a triky

Pridaj komentár

Späť na vrch