logo logo logo
PremiumHosting passes under WY
We are pleased to announce that the 13.08.2019 We have become part
our long-standing technology partner Webglobe - yegon.
READ MORE
If you want to stand on their feet and start your business? Here is a list of things, that you need to solve home 8.08.2019

If you want to stand on their feet and start your business? Here is a list of things, that you need to solve home

figures show, že čoraz viac ľudí opúšťa istotu zamestnaneckého vzťahu a začína riešiť vlastné podnikanie. This applies to all age groups, although naturally, especially those younger. Start your own business is an important decision, which must be accompanied by several acts. To not forget, here is a brief list. (more…)

Written by admin in category Tips and tricks

0

Brief introduction to affiliate marketing 9.06.2019

Brief introduction to affiliate marketing

Affiliate marketing has long is not nothing new in the world. In Slovakia, however, are only now beginning to gain its full potential. It is a stable secondary marketing channel, which delivers sales and new customers to the shop. It typically takes longer, who will work for eShop, but is easily and clearly measurable results. (more…)

Written by admin in category Tips and tricks

0

We have launched PHP7,sk 1.04.2016

We have launched PHP7,sk

From 1.4. 2016 It can be used on our web host PHP7. The advantage of the new PHP It is mainly speed, According to the developers can transition to PHP7 increase the speed and responsiveness to the site 50%. rate of new PHP influenced many changes – many obsolete functionality has been removed, obsolete Zend Framework has been rewritten to PHP Next_generation a podobne. (more…)

Written by Premium Hosting in category News, Announcements, Tips and tricks

0

SSL certifikát Let’s Encrypt zdarma u nás pre každého 26.01.2016

SSL certifikát Let’s Encrypt zdarma u nás pre každého

Mnoho z Vás iste zaznamenalo existenciu projektu Let’s Encrypt. Jedná sa o verejnú, otvorenú a bezplatnú certifikačnú autoritu, vďaka ktorej môžete získať SSL certifikát zdarma pre Váš web. Oproti bežnému SSL certifikátu, ktorý sa kupuje a aktivuje k doméne na jeden rok sa certifikát od Let’s Encrypt generuje iba na 3 mesiace, potom ho je nutné obnoviť. Nám sa však podarilo celý proces zautomatizovať tak, You can be for any domain using our services installed with a single click, predĺženie jeho platnosti je automatizované. (more…)

Written by Premium Hosting in category Návody (wiki), News, Tips and tricks

0

Premigruj domain to us and ride the Tesla Model S! 11.12.2015

Premigruj domain to us and ride the Tesla Model S!

Mnoho z Vás trpí výpadkami svojho webu a toleruje výhovorky svojho súčasného webhostingu. S blížiacimi Vianocami sme si práve pre Vás dovolili pripraviť malú súťaž. (more…)

Written by Premium Hosting in category News, Tips and tricks

0

Ako si prepojiť e-mail na doméne s Gmail-om 28.07.2015

Ako si prepojiť e-mail na doméne s Gmail-om

Mnoho z Vás využíva (alebo sa chystá využívať) prepojenie Vašej domény s Gmail-om. Prinášame Vám jednoduchý návod, I do. (more…)

Written by Premium Hosting in category Návody (wiki), Tips and tricks

0

Ako si nastaviť e-mail v iPhone 15.06.2015

Ako si nastaviť e-mail v iPhone

Keďže je e-mail pre mnoho z Vás (i nás) základný pracovný nástroj, rozhodli sme sa pripraviť jednoduchý návod, ako si e-mailové konto prevádzkované u nás nastaviť v iPhone. (more…)

Written by Premium Hosting in category Návody (wiki), Tips and tricks

0

Aký je to neobmedzený webhosting? 25.05.2015

Aký je to neobmedzený webhosting?

Mnoho záujemcov, ktorí uvažujú o našom neobmedzenom webhostingu sa nás často pýta, či je tento webhosting skutočne neobmedzený. Bolo by jednoduché zaplatiť si tento produkt za pár desiatok EUR ročne a vytvoriť si tak sklad na zálohovanie stoviek GB dát. Je to možné a je tento webhosting skutočne neobmedzený? (more…)

Written by Premium Hosting in category Tips and tricks

0

Možnosť výberu verzie PHP online 15.05.2015

Možnosť výberu verzie PHP online

V súvislosti s výmenou serveru avalon minulý mesiac sme pre Vás pripravili novinku – od 1. 5. 2015 je možné si kedykoľvek zmeniť verziu PHP na Vašej doméne.

(more…)

Written by Premium Hosting in category News, Tips and tricks

0

Change in user accounts 26.01.2015

Change in user accounts

We would like to inform you about the upcoming change of user accounts. The main user account is now on prihlásenie na FTP aj emailový server. After your order so they were both active service automatically.

 

Tuesday, 27.1.2015 occurs mail accounts department. Since that date will no longer mail accounts created automatically, and it will always be necessary to create additional. Existing accounts will be duplicated. (more…)

Written by Premium Hosting in category Announcements, Tips and tricks

0

Back to top